Midrimaa on oma armsas koduses majas tagasi juba 10 kuud. Naudime põnevaid jalutuskäike Emajõe äärde ja liikumistegevusi avaras roosiaias. Imetleme õitevaipa põliste pargipuude all, mis on mai alguses ülastest kollase-valgekirju ja kuu lõpus meelespeadest taevasinine. Lähiümbruses on veel nii palju avastamist!
Lasteaia õuealal on mitmekesised võimalused mänguks, sel kevadel aga loome siia väärtusliku õpikeskkonna roheaia näol. Taimede kasvatamine, eluringi tundmaõppimine ja nende eest hoolitsemine toetab lastes oluliste väärtuste kujunemist. Tulevikuks nii vajalikud oskused nagu iseseisvus, vastutus, probleemilahendusoskus, eksimis- ja katsetamisjulgus, põhjus-tagajärg seoste mõistmine arenevad lihtsas praktilises tegevuses aias- käed mullas ning kastekann käes. Alati on tore tegutseda mitmekesi koos – nõnda õpime üksteisega arvestama, kokku leppima.
Taime- ja loomariigi tundmaõppimine aitab meil tegutseda teadlikumalt, mõista inimese ning looduse vastastikust mõju. Aed on ka teraapiliseks keskkonnaks, sealsed tegevused mõjuvad rahustavalt. Toidu- ja maitsetaimede kasvatamine annab ju inimesele praktilisi elulisi oskusi, mida tuleks hoida ja arendada meie linnastuvas ja kaubandust soosivas ühiskonnas. Kindlasti on kasulik ja tervislik teada, mida sisaldab toit, mida sööd – soov ja oskus toitu ise kasvatada kasvab koos väikese inimesega. Kui hästi maitseb oma käega hooldatud-kasvatatud aedvili – Midrimaa lasteköögi kasutamise kogemus ütleb, et lapsed söövad meelsasti ise valmistatud toitu. Ise taimi kasvatades mõistame, kui palju on vaja teha tööd, et toit jõuaks lauale -siit omakorda õpime, kuidas vähendada toiduraiskamist.
Kindlasti on luunjakatele silma jäänud meie uus kasvuhoone, kuhu lapsed külvasid redist, tilli, veel on mullast sirgumas roheline sibul, katsetatakse meloni ja paprikaga. Iga rühm saab endale õue ka peenrakasti, mille lapsed mullaga täidavad ning kus erinevaid aedvilju kasvatama hakkavad. Vanade puutüvede vahele on mõte rajada mustikapeenar, aia äärde leiavad koha marjapõõsad. Õpime maailma tundma kõigi 5 meelega: vaadates, kuulates, nuusutades, maitstes, katsudes. Soovime katsetada erinevaid variante: kastikasvatust, konteiner-, perma või lasanjepeenraid… Asume eksperimenteerima ka kompostimist trummel- ja kastkompostris. Õuesõppe maja katuselt kogume kastmiseks vihmavett. Õpime koos lastega oma kogemustest: mitte alati ei õnnestu kõik soovitu – mõned taimed kuivavad, ei kasva. Aga mullas toimetada ja veega kasta meeldib küll igale lapsele! Märtsis rühmaruumide aknalaudadel alustatud taimekasvatus kolib järk-järgult õue. Kevadel osalesime Tartu 2024 ja „Kasvades oma toiduga“ herneprojektis, suvel liitume kaalika ja naeri kasvatamise projektiga.
Kuidas sünnib üks rõõmus-viljakas-värviline-maitsev aed? Ikka koos tehes – lasteaia kogenumad rohenäpud eest vedamas, teised järgi tulemas…Meie tegevust toetab PRIA projekt, Tartu Omavalitsuste Liidu projekt „Talust kooli“, Tartu Loodusmaja, Eesti Maaülikool, Luunja Vallavalitsus ja Luunja Varahaldus. Aitäh!
Mai keskel käis meie tegemisi filmimas ERR võttemeeskond ja laupäeval, 25. mail saab ETV saates „Maahommik“ uudistada Midrimaa aiategu.
30.mail kell 16.00 ootame kõiki peresid meie maapäevale „Midrimaal on maaelu moes“, kus laste meisterdatud raha eest saab osta lapsevanematega koos valmistatud pestot, smuutit või tervislikke pannkooke. Tegutsevad Tartu Loodumaja, Eesti Piimandusmuuseumi, kohaliku Akki meetalu õpitoad, uurida saab traktorit, proovida kätt õnneloosis. Õueala kanamajas saab aga uudistada suleliste elu-olu.