Jäätmetekke vähendamise nädal pole meil ainult nädal!!!

Sügisel saime Rohelise Kooli võrgustikust info, et selle aasta jäätmetekke vähendamise nädala teemaks on “Pakendid”. Arutasime õpetajatega ja sõelale jäi tõdemus, et pakendite vähendamine pole laste võimuses, küll saame aga lasteaias erinevaid pakendeid taaskasutada. Õppemängude loomisel või meisterdamisel on pakendid alati olnud tänuväärne materjal. Koolieelikud Midritriinude rühmast on oma õpetaja Ursula juhendamisel järjepidevalt materjale taaskasutanud ja seda mitte ainult jäätmetekke nädalal. Midrikutsude 1-2a rühm leidis nädala jooksul mitmeid erinevaid võimalusi, kuidas erinevaid materjale sh pakendeid taaskasutada. Meisterdati tühjadest wc paberi rullidest kuuseehteid, samuti said lapsed mängida osavusmängu palliga, mis loodud kingakarbi kaanele. Pudelikorgid leidsid tee tühja veekanistrisse ja kastanimune ning -koori tõsteti munarestile. Alustati ka papile jalajälgede kujutamisega, mis saavad hiljem kaetud erinevate taaskasutavate materjalidega nt kõrvitsaseemned, mullikile jms), kus lapsed saavad töö valmides palja jalaga peale astuda ja seeläbi tunnetada erinevaid materjale oma jala all. Kokkuvõteks: kutsud muutsid jäätmed mängudeks . Midrikiilid aga kasutasid wc-paberirulle oma projektipõhises meisterdamises. Midrilindude veeprojektis muutus suur pappkast laevaks, jäätmetest meisterdati päästerõngas ja tehnika pakkimisel kasutatav vahtplast ujus purjekatena vees. 

Rõõmuga võtsid paljud meie lasteaia rühmad osa ka Pere ja Kodu ning Eesti Ringmajandusettevõtete Liidu üleskutsest pidada sel aastal jõule loodussõbralikumalt ning meisterdada rühma jõulukuusk ning ehted taaskasutatavatest materjalidest. Konkursil “Roheline kuusk” osalesid Midrimõmmid, Midrihobud, Midrijänkud, Midrihiired, Midrilinnud ja Midrikiisud. Kuuskede meisterdamiseks materjali koguti koostöös peredega ja töö läks lahti juba oktoobri lõpus. Kuuskede valmistamiseks kasutati  munakarpe,  kangast, kangatorusid, pakkepappi jmt – loovus on ju piiritu! Nii juhtuski sel aastal, et juba novembri lõpus on mitmetes rühmades laste endi tehtud jõulukuused ruumi kaunistamas ning kõiki rõõmustamas.

Kõiki üheksat rühma külastas ka lasteaia keskkonna maskott Kasti -Kati. Väiksemate lastega sorteeriti paberit-pappi pudelitest ja aidati hundikutsikat, kes peadpidi pudelis kinni oli, sest püüdis pudelist, mille inimene oli loodusesse visanud,  juua kätte saada. Vanematele lastele tõi aga Kasti-Kati uue teadmise, mis saab kogutud pudelitest edasi. Kompisime erinevaid variante purustatud plastist ning uurisime sellest tehtud uusi tooteid ja materjale (tordikarp, fliis, vatiin, plastik, vihmavarjuriie jne). Koolieelikutega süüvisime ka pudelite tagastamise erinevatesse võimalustesse (taaraautomaat/ pandipakendi märk/ pakendikonteinerite sisu). Kasti-Kati tõdes, et teemast maast-madalast rääkides ning praktiliselt tegutsedes saadame lasteaiast uhkusega kooli vägagi loodushoidlikud ja prügisorteerimisteadlikud lapsed.