ETV saade MAAHOMMIK Midrimaal

Lasteaia õuealal on mitmekesised võimalused mänguks, sel kevadel aga  alustasime siia väärtusliku õpikeskkonna –  roheaia loomist. Mai keskel käis meie tegemisi filmimas ERR võttemeeskond ja laupäeval, 25. mail sai ETV saates „Maahommik“ uudistada Midrimaa aiategu: Vaata saadet: https://etv.err.ee/1609337657/maahommik (alates 13. minutist).

Meie roheaed ja tegemised on silma jäänud: https://menu.err.ee/…/midrimaa-lasteaias-hoolitsevad…

Taimede kasvatamine, eluringi tundmaõppimine ja nende eest hoolitsemine toetab lastes oluliste väärtuste kujunemist. Tulevikuks nii vajalikud oskused nagu iseseisvus, vastutus, probleemilahendusoskus, eksimis- ja katsetamisjulgus, põhjus-tagajärg seoste mõistmine arenevad lihtsas praktilises tegevuses aias- käed mullas ning kastekann käes.  Alati on tore tegutseda mitmekesi koos –  nõnda õpime üksteisega arvestama, kokku leppima.

Taime- ja loomariigi tundmaõppimine aitab meil tegutseda teadlikumalt, mõista inimese ning looduse vastastikust mõju. Aed on ka teraapiliseks keskkonnaks, sealsed tegevused mõjuvad rahustavalt. Toidu- ja maitsetaimede kasvatamine annab ju inimesele praktilisi elulisi oskusi, mida tuleks hoida  ja arendada meie linnastuvas ja kaubandust soosivas ühiskonnas.

Kindlasti on kasulik ja tervislik teada, mida sisaldab toit, mida sööd – soov ja oskus toitu ise kasvatada kasvab koos väikese inimesega. Kui hästi maitseb oma käega hooldatud-kasvatatud aedvili –  Midrimaa lasteköögi kasutamise kogemus ütleb, et lapsed söövad meelsasti ise valmistatud toitu. Ise taimi kasvatades mõistame, kui palju on vaja teha tööd, et toit jõuaks lauale -siit omakorda õpime, kuidas vähendada toiduraiskamist.

Kindlasti on luunjakatele silma jäänud meie uus kasvuhoone, kuhu lapsed külvasid redist, tilli, veel on mullast sirgumas roheline sibul, katsetatakse meloni ja paprikaga.

Iga rühm sai endale õue ka peenrakasti, mille lapsed mullaga täitsid ning kus erinevaid aedvilju kasvatavad. Vanade puutüvede vahele  rajasime mustikapeenar, aia äärde leidsid koha marjapõõsad. Õpime maailma tundma kõigi 5 meelega: vaadates, kuulates, nuusutades, maitstes, katsudes. Soovime katsetada erinevaid variante: kastikasvatust, konteiner-, perma või lasanjepeenraid… Asume eksperimenteerima ka kompostimist trummel- ja kastkompostris. Õuesõppe maja katuselt kogume kastmiseks vihmavett.

Õpime koos lastega oma kogemustest: mitte alati ei õnnestu kõik soovitu – mõned taimed kuivavad, ei kasva. Aga mullas toimetada ja veega kasta meeldib küll igale lapsele! Märtsis rühmaruumide aknalaudadel alustatud taimekasvatus kolis järk-järgult õue. Kevadel osalesime Tartu 2024 ja „Kasvades oma toiduga“ herneprojektis, suvel liitusime kaalika ja naeri kasvatamise projektiga.

Midrijänkude õpetaja Aili eestvedamisel on õuel kanamaja 4 toreda sulelisega, kelle eest lapsed koos õpetajatega hoolitsevad Juba teisel lasteaeda saabumise päeval kinkisid kana oma rahulolu märgiks meile ka mune. Nädala möödudes oli mune kogunenud niipalju, et rühm sai küpsetada rullbiskviidi, millest igaüks meist tükikese suhu sai. Hiljem liiguvad kanad oma uue perenaise juurde koju.

Kuidas sünnib üks rõõmus-viljakas-värviline-maitsev aed? Ikka koos tehes – lasteaia kogenumad rohenäpud eest vedamas, teised järgi tulemas…Meie tegevust toetas PRIA projekt, Tartu Omavalitsuste Liidu projekt „Talust kooli“, Tartu Loodusmaja, Eesti Maaülikool, Luunja Vallavalitsus ja Luunja Varahaldus. Aitäh!