Taaskasutus on hinnas!

Novembri lõpus, kui toimus 21.-29. novembril üle-euroopaline jäätmetekke vähendamise nädal, tutvustasime oma lasteaia töötajatele ja lapsevanematele selle aasta fookusteemat – nähtamatud jäätmed. Need on siis protsessist see osa, mis tekib tootmise käigus ja mida me tarbijana ei näe. Mõtlemapanevad faktid: sülearvuti tootmisel 1200kg, nutitelefoni tootmisel 86 kg, paari pükste tootmisel 25kg ja paari jalatsite tootmisel 12 kg! Kordasime üle, mida meie saaksime teha jäätmete vähendamiseks ning Kasti-Kati korraldas õuealale stendi, kus meeldetuletamiseks igapäevaselt olulised põhitõed ka kõikidele silme ees on. Ikka selleks, et märgata, vaadata, lugeda, mõelda ja siis ka ise järgida – tegutseda!

4 olulist sammu: 1. VÄHENDAME! 2. TAASKASUTAME! 3. SORTEERIME JA VÕTAME RINGLUSSE! 4. KORISTAME!

Ringlusse võtmisele aitasime detsembris kaasa, ühinedes pakendikeskuse üle-eestilise kampaaniaga “Kingikott uuele ringile”. Kutsusime peresid üle vaatama oma kodukappides seisvad kinkekotid ja andma neile uut võimalust, et rõõmustada lapsi lastekodudes jm. Paari nädalaga kogunes täpselt 222 kinkekotti. Midrikutsude rühma lapsed, sorteerisid need 5-kaupa ja nii loendasime üheskoos kotid ära. Kasti-Kati ehk õppejuht Lia viis need Tartusse pakendikeskusesse, kus need rõõmu ja tänuga vastu võeti.

Taaskasutamist praktiseerisime detsembris helkuritega seonduvalt. Kogusime vanemate abiga paarsada helkurit, lisaks tõid pered meile helkurmaterjali tootmisjääke, millest iga rühm ühe helkiva kujundi õuealale meisterdas. Lastele ostsime ka pea- ning taskulambid, millega siis hommikuses või õhtuses hämaruses helkurimängu mängida. Kuna hommikuti võtame lapsi vastu õuealal ja õhtul saadame nad sealt ka koju, siis viibivad lapsed palju õues ka hämaral ajal, nii kuluvad lambid marjaks ära, tekitavad mängulist põnevust ja turvatunnet.